XX Dolnośląski Festiwal Nauki – IVd, Va

256

Dnia 25 września 2017 roku klasa IVd i Va wybrały się na  XX Dolnośląski Festiwal Nauki. Klasa czwarta uczestniczyła w warsztatach pt. Pasożyty nie znają granic. Zaprezentowana została bogata w fotografie prezentacja multimedialna przedstawiające pasożyty. Dzieci wzięły udział w dyskusji dotyczącej profilaktyki zarażeń pasożytami człowieka. Uczniowie obejrzeli wybrane formy rozwojowe pasożytów pod mikroskopem. Klasa piąta uczestniczyła warsztatach  pt. Zefir czy huragan? Poznali strukturę atmosfery Wenus, zobaczyli zdjęcia pokazujące chmury i powierzchnię tej planety, a następnie sami zmierzyli prędkość wiatrów wiejących w atmosferze Wenus, korzystając z obserwacji wykonanych przez misję kosmiczną Venus Express. Warsztaty pozwoliły uczestnikom odpowiedzieć na pytanie, czy Wenus jest siostrą bliźniaczką Ziemi, czy może siostrą wyrodną.
Po warsztatach wspólnie udaliśmy się na Cyrk fizyczny. Celem imprezy była popularyzacja fizyki poprzez pokazy doświadczeń fizycznych wraz z ich przystępnymi objaśnieniami. Podczas Cyrku prezentowane były efektowne, zabawne i zaskakujące eksperymenty fizyczne.
Dzieci pełne wrażeń i nowych doświadczeń wróciły do Leszna.